Du vet väl om att vi även utbildar på Lastbil & Lastbil med släp?

Du vet väl om att vi även utbildar på Lastbil & Lastbil med släp?

Du som vill ta körkortsbehörighet för tung lastbil hos oss på Mårtenssons måste uppfylla vissa krav – det går till exempel inte att ta körkort för tung lastbil innan man redan har ett svenskt körkort med B-tillhörighet (personbil). Andra krav är:

  • Körkortstillstånd
  • Permanent bosättning i Sverige
  • En ålder på 21 eller över
  • Avklarat ett godkänt förarprov (både teori och praktik)

När det gäller åldern på 21 eller över så finns det ett undantag och det gäller dig som går yrkesförarutbildningen i gymnasieskolan eller om du utbildar dig för att köra godstransporter med tung lastbil hos en annan utbildare i vilket fall åldersgränsen är 18 år.

Har du några frågor som rör kraven för utbildning till tung lastbilsförare så är du varmt välkommen att höra av dig till oss på Mårtenssons Trafikskola – vi svarar gärna på frågor!

2017-10-30T10:40:11+00:00måndag, oktober 30, 2017|Nyheter|